Rehberlik / Eğitici Makaleler

Çocukla İletişim

Çocukla İletişim

Çocuğunuza sizden ne bekliyor sordunuz mu? Bir konu hakkında tavsiyenizi mi, sessizce kendisini    dinlemenizi mi, yoksa bir probleminin çözümünü mü? 
Çocuğunuz için müsait olun 

 

·         Çocuğunuzun ne zaman konuşmaya uygun olduğunu tespit edin (örneğin, yatma zamanında, yemekten önce, arabada) ve onunla konuşmak için o zamanlarda kendisine müsait olun.

·         Konuşmayı siz başlatın; bu davranış onun hayatında olup bitenlerle ilgili olduğunuzu hissettirir.

·         Her hafta çocuklarınız ile birebir yapabileceğiniz bir aktivite bulmaya özen gösterin ve bu sürede başka bir iş yapmaktan kaçının.

·         Çocuğunuzun ilgi alanlarını öğrenin (örneğin, favori müzikleri ve aktiviteleri) ve ilgilendiğinizi gösterin.

Konuşmaya direk soru sormak yerine, kendi düşüncelerinizi ifade ederek başlayın

Onu dinlediğinizi bilsin 

·         Çocuğunuz korkuları hakkında konuşurken ne iş yapıyor olursanız olun bırakın ve dinleyin.

·         Söylediklerine büyüklük taslamadan, içtenlikle ilgi gösterin.

·         Anlaşılması imkânsız gibi gelse de onların açısından görmeye çalışın.

·         Tepki yada karşılık vermeden önce, sözlerini bitirmelerine izin verin.

Çocuğunuzun sözlerini tekrar ederek doğru anladığınızdan emin olun

Çocuklarınızın anlayabileceği şekilde cevap verin 

·         Gereksiz sert tepkilerden kaçının; eğer en önemsiz konularda bile kızgın yada savunmada görünürseniz çocuklar iletişim kapılarını kapatırlar.

·         Kendi düşüncelerinizi ifade ederken, çocuğunuzunkileri değersiz göstermeyin; farklı fikirlere sahip olmanın kötü olmadığını ve onun düşüncelerine de saygı gösterdiğinizi hissettirin.

·         Kimin haklı olduğunu ispat etme duygunuza engel olun. Onun yerine "Bana katılmadığını biliyorum ama ben böyle düşünüyorum" diyerek yaklaşın.

Konuşma sırasında kendi duygularınız yerine çocuğunuzun duygularına konsantre olun.        

Hatırlayın: 

·         Çocuğunuza sizden ne beklediğini sorun: bir konu hakkında tavsiyenizi mi, sessizce kendisini dinlemenizi mi, duyguları konusunda yardım etmenizi mi yoksa bir probleminin çözümünü mü?

·         Çocuklar taklit ederek öğrenir, dolayısıyla nasıl bir örnek olduğunuza dikkat edin. Çünkü çocuklar öfkenin nasıl kontrol edildiğini, problemlerin nasıl çözüldüğünü ya da negatif duygular ile nasıl baş edildiğini size bakarak öğrenir.

·         Çocuğunuz ile konuşun—ders vermeyin, eleştirmeyin, tehdit etmeyin ya da duygularını incitecek sözler sarf etmeyin.

·         Çocuklar kendi seçimlerinden öğrenir. Sonuçları tehlikeli olmadığı sürece onun yerine karar almaktan kaçının. Bırakın kendi kararlarını kendi almayı öğrensin.

Çocuğunuz sorunun sadece küçük bir kısmını anlatarak sizi test ediyor olabilir. Ne söylediklerini dikkatle dinleyin, daha fazla konuşmak için cesaretlendirin ve bütün hikâyeyi duymadan peşin yargıya varmayın.

Anne-Baba olmak zor 

Dinlemek ve konuşmak çocuğunuz ile sağlıklı bir ilişki kurabilmenin en önemli anahtarıdır. Başka sorunlarla uğraşırken çocuklarla sağlıklı bir iletişimi korumak zor olabilir fakat kendi sorunlarınızın çocuğunuzun yaşadıklarından daha önemli olduğunu düşünmeyin. Çocuklar karşılaştıkları sorunlarla baş etmek için gereken bilgi ve beceriye sahip değiller dolayısıyla onların yaşadığı sorunları küçümsemeyin.